منـــوی اصــلی
پوستر

ارائه پوسترالکترونیک

جلسه ای است به صورت موازی با سایر جلسات همایش که در آن تجربیات پژوهشی یا توسعه ای شرکت کنندگان در قالب ارایه های کوتاه e-poster حول محور یک موضوع مشخص ارایه می­شود (با ارسال خلاصه مقاله و طی مراحل داوری).

بسمه تعالی

بیستمین همایش کشوری آموزش علوم پزشکی

11 لغایت 13 اردیبهشت ماه 1398- مرکز بین المللی همایش­های رازی

راهنمای ارائه پوسترهای منتخب (فارسی)

کلیه شرکت کنندگان محترم در بیستمین همایش کشوری آموزش پزشکی که مقالات ارسالی آنها به صورت پوستر پذیرفته شده است؛ خواهشمند است با مطالعه دقیق این راهنما دبیرخانه همایش را در برگزاری هر چه بهتر بخش ارایه پوسترهای همایش یاری فرمایند.

 1. ارایه پوستر در همایش بیستم منحصرا به صورت شکل الکترونیک (e-poster) انجام می شود و هیچ گونه فضایی برای ارایه پوسترها به صورت نصبی در نظر گرفته نشده است. لذا خواهشمند است ضمن تهیه فایل پوستر در چارچوب تعریف شده در این راهنما از به همراه داشتن هر گونه پوستر نصبی پرهیز فرمایید.
 2. مشابه همایش نوزدهم، در همایش بیستم هم ارایه پوسترها به صورت موضوعی و در قالب جلسات زمان بندی شده خواهد بود. لذا لازم است ارایه کننده محترم، نهایت دقت را در خصوص حضور به موقع (15 دقیقه قبل از شروع جلسه) در مکانی که در برنامه نهایی همایش اعلام می شود مبذول بفرمایند تا بتوانند هماهنگی های لازم با اداره کننده جلسه را به انجام برسانند. لطفا توجه داشته باشید منظور از زمان شروع جلسه زمان ارایه شما نیست بلکه زمان شروع جلسه است، صرف نظر از این که نوبت ارایه شما در برنامه چه زمانی باشد. در غیر این صورت، امکان ارایه پوستر در خارج از زمان تعیین شده وجود ندارد.
 3. پوسترهای الکترونیکی با استفاده از صفحه نمایش ایستگاهی و به صورت عمودی نمایش داده می شود. لذا لازم است حداکثر دقت در تهیه پوستر به صورت عمودی انجام شود. در غیر این صورت امکان ارایه پوستر شما وجود نخواهد داشت.
 4. ارایه پوستر به صورت شفاهی و توسط یکی از نویسندگان مقاله به حاضران در جلسه انجام می شود.
 5. هر جلسه دارای یک اداره کننده خواهد بود که مسؤولیت هماهنگی با ارایه کنندگان، مدیریت توالی ارایه ها، رعایت زمان بندی توسط ارایه کنندگان و نیز مدیریت پرسش و پاسخ های شرکت کنندگان را برعهده خواهد داشت. ضمن این که در صورت صلاحدید از ارایه کننده پوستر سوالاتی نیز مطرح می کند.
 6. ارائه پوستر به صورت یک تصویر (Snapshot) بوده و مدت زمان اختصاص داده شده جهت ارائه، شامل 3 دقیقه ارایه و 2 دقیقه پرسش و پاسخ(جمعا 5 دقیقه) است. بدیهی است اداره کننده جلسه در صورت تخطی از زمان تعیین شده، مدیریت لازم را به عمل خواهد آورد. لذا خواهشمند است ارایه کننده محترم علاوه بر دقت در زمینه تهیه فایل پوستر، حداکثر آمادگی برای ارایه شفاهی پوستر در مدت زمان تعیین شده (3 دقیقه) را کسب کند.
 7. همه پوسترها مورد داوری قرار خواهند گرفت و بر اساس امتیاز بدست آمده، پوستر برتر در اختتامیه همایش معرفی خواهد شد.
 8. حضور همه نویسندگان مقاله در زمان ارائه و داوری پوستر ضروری نیست ولی شایسته است فرد ارائه دهنده، به محتوا تسلط کامل داشته باشد.
 9. پوسترهای همایش باید با استفاده از نرم افزار پاورپوینت و در یک اسلاید تهیه گردند. بدین منظور رعایت موارد زیر ضروری است:
 • فرمت اسلاید مورد نظر حتما به صورت عمودی طراحی شود.
 • اسلاید شامل عنوان، نام نویسندگان، مقدمه و بیان مساله، اهداف، روش پژوهش، یافته ها، بحث و نتیجه گیری باشد.
 • به منظور تنوع بخشی در نمای پوستر، طراحی پوسترها به سلیقه نویسندگان واگذار شده است.
 • انتخاب فونت ها و اندازه آن ها نیز به سلیقه نویسندگان واگذار شده است. اما به کارگیری فونت های رسمی فارسی توصیه می گردد.
 • اندازه فونت ها به گونه ای انتخاب گردد که از فاصله حداقل 4 متری (ابعاد فضای ارائه) قابل رؤیت باشد.
 • استفاده از رنگ دلخواه برای فونت نیز در صورتی که به درک و تفهیم مطلب و ماندگاری بهتر آن در ذهن مخاطب کمک می کند، بلامانع است.
 • پیشنهاد می شود بین متن و پیش زمینه اسلاید بیشترین تضاد (Contrast) وجود داشته باشد.
 • بهره گیری از تصاویر در متن اسلاید، مجاز است اما لازم است فاقد انیمیشن، فایل صوتی یا فایل ویدیویی باشد.
 1. لازم است نسخه نهایی فایل پوستر به فرمت PDF ذخیره و بر اساس راهنمای نامگذاری فایل به دقت نامگذاری، سپس ZIP شده (لطفا صرفا از نرم افزار ZIP استفاده فرمایید) و در محل پیش بینی شده در اکانت صاحب پوستر (در بخش مقالات روی آیکون زرد را کلیک کنید) آپلود شود. حداکثر حجم قابل پذیرش Mb 2 می باشد. برای نامگذاری فایل لازم است ابتدا کد حیطه و سپس کد رهگیری مقاله نوشته شود.

  کد حیطه ها:

 • برنامه ریزی درسی- C
 • یاددهی یادگیری- T
 • اررزشیابی دوره و هیات علمی- P
 • ارزیابی دانشجو- A
 • یادگیری الکترونیک- E
 • مدیریت و رهبری- L
 • مشاوره و حمایت دانشجویی- S
 • موضوعات خاص- ST
 • سایر- O

  مثال: وقتی کد مقاله 201 که در حیطه برنامه ریزی درسی است نوشته می شود: C-201

 1. لازم است فایل اسلاید با مشخصات فوق حداکثر تا ساعت 24 روز 7 اردیبهشت ماه 1398 در سامانه همایش آپلود شود. لطفا توجه داشته باشید به دلیل رعایت ملاحظات امنیتی و همین طور مشغله فراوان کادر اجرایی همایش، دریافت فایل پوستر در زمان برگزاری همایش صرفا در صورت وجود شرایط امکان پذیر خواهد بود و لذا دبیرخانه همایش نمی تواند مسؤولیتی در قبال عدم نمایش پوستر و در نتیجه حذف آن از روند ارایه پوسترها برعهده بگیرد. بنابر این لطفا به مهلت اعلام شده نهایت دقت را داشته باشید.
 2. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پوستر انگلیسی می­توانید به راهنمای پوستر انگلیسی در سایت انگلیسی همایش به آدرس meduc20.ir مراجعه فرمایید. در عین حال تأکید می شود در جلسات ارایه پوستر به زبان انگلیسی لازم است همه اجزای پوستر به زبان انگلیسی باشد. زبان جلسه و نیز پرسش و پاسخ ها نیز همگی به زبان انگلیسی خواهد بود.

 

 

موفق باشید

 

تهران، شهرک غرب، بلوار فرحزادي، بلوار ايوانك، ساختمان مركزي وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی طبقه هفتم مركز مطالعات و توسعه آموزش پزشكي
کلیه حقوق مادی و معنـــوی این سایت برای وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی محفوظ اســـت
فرایند گستر نیوشا